Wiele osób kocha vintage’owy styl. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera projekty mieszkań w stylu retro. Powrót do czasów lat 70.-80. to ponowne odkrywanie kultury i fascynacji tamtych czasów. Jeszcze lepiej łączyć te elementy z nowoczesną stylistyką, dzięki czemu wnętrza w stylu retro nabierają indywidualnego charakteru i wyjątkowości.

Historia stylu retro

Styl retro łączy w sobie elementy wzornictwa w stylu lat 60.-90. XX w. Przez lata styl ten był zdominowany przez intensywne kolory, krzykliwe wzory oraz sam styl art deco. Wielce popularne były między innymi lampy kulki, prisma lub szklane ekrany z efektem neonu. W ostatnich latach do stylu retro powrócił sentyment i zainteresowanie motywami z lat 70. i 80. – to właśnie wtedy pojawiło się wiele nowoczesnych i charakterystycznych projektów.

Elementy wnętrz w stylu retro

Wnętrza w stylu retro bazują na uniwersalnych meblach, które w takim stylu można bardzo łatwo zmodernizować. Z reguły powinny wyrażać klimat tamtych czasów, ale oprócz mebli liczy się także dobór dodatków i ozdób. Niekoniecznie muszą to być oryginalne przedmioty – trendy retro pozwala na zastosowanie nowoczesnych, a nawet skandynawskich dekoracji w kombinacji z wcześniejszymi wzorami. Dodatki w stylu retro to przede wszystkim obrazy i plakaty, dywaniki z geometrią, połyskujące, złote dodatki i ozdoby, zegary, wazoniki a także kultowe, kolorowe telewizory.

Kolory wnętrz w stylu retro

Głównym kolorem stylu retro są barwy neutralne. Współgrają z nasyconymi, kolorowymi wzorami i dodatkami. Szary, biel, czerni, ciemne odcienie beżu to podstawa takich wnętrz. W stylu retro pojawiają się wyraziste kolory, których fujara chętnie używała w latach 70. i 80. Minerały i przyciemnione neony wpadają w oko, ale najlepsze efekty dają mocne, ciemne odcienie – granaty i bordo.

Meble i akcesoria w stylu retro

Styl retro to czasy, kiedy zaczęły powstawać kultowe meble – to wtedy pojawił się lampa kulka, świetnie znaną sofy i krzesła, ale także biurka i lampy stojące. Wykorzystanie takiego stylu oznacza odkrywanie historii wprost w swoim mieszkaniu, ale z wykorzystaniem modernistycznych form. To styl, który skłania do ciepłych i przyjemnych wyborów, które w swojej prostocie wyglądają doskonale. W stylu retro powinniśmy postawić też na wiedzę, jakie elementy będą najlepiej ze sobą współgrać i jakie będą się świetnie komponować z nowoczesnymi dodatkami.