Wnętrza w stylu retro: powrót do przeszłości z nutką nostalgii

Od jakiegoś czasu coraz popularniejsze staje się aranżowanie wnętrz w stylu retro. To swoisty powrót do przeszłości, w której dominowały motywy z lat 50-tych, 60-tych czy 70-tych. Jednak styl ten nie oznacza wcale mody na rzeczy starocie. Wszystko zależy od tego, jakie detale wprowadzimy do naszego mieszkania.

1. Czym charakteryzuje się styl retro?

W stylu retro dominują mocne barwy, przede wszystkim czerwień, zieleń oraz niebieski. Samo połączenie kolorów jest bardzo ważne, bowiem stanowią one podstawę stylu retro. Oprócz kolorów, w stylu tym występują charakterystyczne wzory, jak pastylki czy geometryczne figury. Również meble z tamtych czasów charakteryzują się pewnym stylem, który idealnie pasuje do wnętrz w stylu retro.

1. Jakie elementy wprowadzić do mieszkania w stylu retro?

– Meble: przede wszystkim ławki, fotele i sofy. Mogą to być modele w stylu vintage, pochodzące z lat 50-tych czy 60-tych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele mebli dostępnych na rynku nowych jest wzorowanych na tych z minionej epoki.

– Oświetlenie: kinkiety, żyrandole, lampki stołowe. Wszystkie te elementy powinny nawiązywać do stylistyki vintage, na przykład poprzez kształty oraz materiały.

– Dodatki: tu można pozwolić sobie na więcej, bowiem styl retro uwielbia aluzyjne dodatki. Mogą to być stare drukowane afisze, plakaty filmowe, a także po prostu zdjęcia z lat 50-tych czy 60-tych, laminowane i umieszczone w specjalnych ramkach.

1. Jakie pomieszczenia są najlepiej do aranżacji w stylu retro?

Styl retro najlepiej sprawdza się w salonach czy pokojach gościnnych. Te wnętrza powinny być jasne i przestronne, więc odpowiednie udekorowanie ich w stylu retro będzie perfekcyjnym uzupełnieniem. Jednak styl ten pasuje również do kuchni, sypialni, a nawet łazienek.

1. Zalety aranżacji wnętrz w stylu retro

Styl retro przede wszystkim wprowadza do mieszkania niepowtarzalny klimat i nostalgiczny nastrój. Wprowadzenie do dekoracji takich elementów, jak stare ciężkie meble, zielone i złote odcienie oraz brukowane podłogi, nadaje wnętrzu wyrafinowanego stylu. Ponadto, aranżacja wnętrz w stylu retro jest wygodna i komfortowa

1. Wnętrza retro dla każdego

Styl retro można dobrze wpasować do każdej kieszeni. Istnieje wiele możliwości, by tanio i sprytnie wprowadzić do swojego mieszkania elementy nawiązujące do stylistyki vintage. W sklepach z używanymi meblami, starociami czy na antykwariatach można znaleźć ciekawe i oryginalne meble, które będą błysnąć w naszym nowoczesnym salonie. Natomiast do mieszkań w stylu loftowym czy minimalistycznym, pasować będą nowoczesne meble z retro inspiracjami.

Podsumowując, styl retro to wyjątkowy klimat i niepowtarzalna estetyka, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej modna. Można spróbować zainspirować się tym stylem i wprowadzić do swojego mieszkania nieco “słodkiego” powietrza przeszłości.