Meble kuchenne stanowią jedno z najważniejszych wyposażeń kuchni. Ich najważniejszą cechą powinna być przede wszystkim funkcjonalność, jednak musimy wybierać je z naszym gustem. Zanim zakupimy, zabudowę kuchenną musimy określić styl naszej kuchni, dobrać kolorystykę. W aranżacji kuchni króluje podział na kuchnie nowoczesne lub tradycyjne.

Szafki kuchenne na nóżkach

Tradycyjna stylistyka w kuchni cechuje się drewnianymi szafkami. Naturalne drewno jest odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę. W stylu nowoczesnym fronty szafek są jasne, najczęściej białe z płyty MDF, które są foliowane na gorąco. Tego rodzaju rozwiązanie jest tanie i wytrzymałe. W sklepach meblowych możemy znaleźć szafki kuchenne na nóżkach lub stojące bezpośrednio na podłodze.

Blat w kuchni

Blat w kuchni odgrywa ważną rolę, musi być odporny na krojenie, gorące garnki, wodę. Jest to najbardziej akcentowana część w naszej kuchni. Powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, nie powinien zostawić plam po wyczyszczeniu środkami chemicznymi. Na rynku możemy znaleźć blaty laminowane, z wiór drewnianych, wykonane z papieru lub żywic syntetycznych. Blaty laminowane są odporne na zabrudzenia, wysoką temperaturę, jednak pod wpływem wody mogą pękać. Do kuchni polecane są blaty kamienne np. z marmuru, ponieważ są one odporne na zapalenie. Dodatkowo marmurowy blat odporny jest na wilgoć, wysoką temperaturę, wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Blaty z kamienia należą do najdroższych pośród wszystkich dostępnych rozwiązań do kuchni. Innym sposobem na blat w kuchni jest blat wykonany z płytek ceramicznych. Płytki zostają przyklejone na płytę na wodoodporną. Na powierzchnie blatu w kuchni najlepiej nadają się płytki gresowe lub terakota. Płytki do stworzenia blatu w kuchni powinny być przede wszystkim odporne na zarysowania i wysoką temperaturę. Ciekawą opcją dla naturalnego kamienia są blaty stworzone z konglomeratów, czyli mieszaniny zmielonego granitu i żywicy poliestranowej. Tego typu rozwiązanie jest łatwe w pielęgnacji, odporne na wysoką temperaturę i wilgoć.