Wśród materiałów drewnopochodnych, które na co dzień wykorzystywane są w branży budowlanej lub w branży meblarskiej, znajdzie się między innymi płyta HDF. Wielu z nas kojarzy klasyczne płyty wiórowe, które możemy dostać w sklepie. W dużym skrócie płyty HDF to ich ulepszone i bardziej wytrzymałe wersje, dzięki czemu automatycznie wzrasta potencjał ich wykorzystywania w codziennych pracach. Ze względu na wysoką jakość materiału w zestawieniu ze stosunkowo niską ceną, cieszy się on dużą popularnością zarówno wśród domowych majsterkowiczów oraz profesjonalnych firm, które zajmują się między innymi wykończeniem wnętrz.

Płyty HDF to płyty pilśniowe o wysokiej gęstości, która przekracza nawet 850 kg/m3/. Taka gęstość sprawia, że struktura tej płyty jest bardziej skondensowana niż lite drewno, w tym nawet dębu, który uchodzi za drewno o wysokiej gęstości. Ta cecha idzie w parze z lekkością materiału, dlatego tak często jest on kupowany. Płyta powstaje z drobnych włókien wiórowych, które połączone są ze sobą za pomocą syntetycznej żywicy oraz kleju. Następnie wszystko podlega prasowaniu z wykorzystaniem bardzo wysokiego ciśnienia oraz temperatury oraz utwardzeniu, co nadaje płycie finalny kształt i właściwości.

Płyty HDF doskonale sprawdzają się w produkcji mebli

Obecnie bardzo często płyty HDF wykorzystywane są do produkcji mebli, zarówno na skalę przemysłową oraz w domowym użytku. Elastyczność oraz wytrzymałość tych płyt sprawia, że najczęściej tworzy się z nich spody szafek lub szuflad, a także tylne ścianki mebli. Ponadto materiał ten wykorzystywany jest również do produkcji szkieletów mebli tapicerowanych. Niska cena oraz szeroka dostępność płyt HDF na rynku dodatkowo podnosi ich popularność, ponieważ zawsze możemy mieć je pod ręką. Płyty pilśniowe są wdzięczne w obróbce domowej, dlatego mogą być dobrym wyborem nawet dla początkujących majsterkowiczów.

Oprócz mebli, z płyt HDF powstają między innymi panele podłogowe lub panele i okładziny ścienne. Podstawą popularnych kasetonów również są płyty pilśniowe o wysokiej gęstości. We współczesnej produkcji z płyt HDF powstają również elementy drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych, parapetów okiennych oraz innych części konstrukcji domu, gdzie warto zastosować elastyczny i wytrzymały materiał drewnopochodny.

Gdzie jeszcze możemy wykorzystać płyty HDF?

Wspomniane branże to nie jedyne sektory, w których zastosowanie znalazły płyty HDF. Możemy z nich stworzyć wysokiej jakości opakowania i pudełka. Takie produkty możemy wykorzystywać w domowym zaciszu do porządkowania przedmiotów w garażu lub w pokoju dziecięcym. Dodatkowo pudełka wykonane z płyt pilśniowych wykorzystywane są również na skalę przemysłową, na przykład do pakowania alkoholu lub innych wyrobów spożywczych. Drewniane pudełko zdecydowanie podnosi prestiż i walory estetyczne takiego produktu.

Oprócz tego płyty takie doskonale nadają się do tworzenia tablic malarskich, które będą tańsze w produkcji oraz zakupie od klasycznych podobrazi. To doskonała opcja dla osób, które chcą tworzyć dużo lub są początkujące i chciałyby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Rynek dekoratorski również znalazł zastosowanie dla tanich płyt HDF, dlatego coraz częściej znajdziemy drewniane dekoracje, które powstają właśnie z nich. Specyfika oraz właściwości płyt pilśniowych o wysokiej gęstości sprawiają, że wykorzystywane są w bardzo wielu obszarach.