Od kilku lat w aranżacji wnętrz panuje moda na surową, industrialną estetykę. Charakterystyczne dla niej są nieobrobione drewno, rury na wierzchu, surowe cegły oraz zestawienia metalu z naturalnymi tkaninami. Fabryczny styl coraz śmielej wkracza także do naszych prywatnych mieszkań. W tym artkule opiszemy, jak urządzić nasze domowe przestrzenie w duchu industrializmu.

1. Kolorystyka
Wnętrza w stylu industrialnym powinny być utrzymane w stonowanych, ciemnych barwach. Doskonale sprawdzą się odcienie szarości, czerni i bieli. Warto dodać odrobinę ciepła do wnętrza poprzez dodanie kilku akcentów w kolorze ceglastym lub rdzawym. To połączenie surowego i rustykalnego doskonale wpisuje się w klimat trendy.

1. Meble
Wybierając meble do wnętrz mieszkalnych o industrialnym charakterze najlepiej zwrócić uwagę na ciężkie konstrukcje zrobione z ciemnego drewna lub metalu. Doskonałym uzupełnieniem będą meble z recyklingu, takie jak skrzynie po owocach czy palety, które idealnie pasują do wyglądu “surowe”, fabryczne wnętrz. Dodatkowo warto zainwestować w meble o wyrazistych formach – wysokie stoły i ławki, które nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

1. Dodatki
Wszystko, co może przypomnieć zakamarki fabryki lub warsztatu, może stanowić ozdoby naszych wnętrz. To mogą być ilustracje z motywami zębatek, kolorowe napisy z fragmentami mowy murarskiej, wiszące lampy dające mocne światło w pomieszczeniach z komunikatami na obudowie. Wnętrza o industrialnym charakterze można także uatrakcyjnić dodatkami w kolorze złota lub srebra, takimi jak ramki, donice czy zegary.

1. Oświetlenie
Chłodne światło fluorescencyjne nie będzie pasować do zestawienia surowych powierzchni z wyposażeniem wnętrzowym w stylu industrialnym. Lepiej wybrać oświetlenie dla tego stylu ze źródłem światła o ciepłym, żółtym odcieniu, co wprowadzi do pomieszczenia przytulność. Można użyć lamp podłogowych, stołowych lub wiszących, wykonanych z metalowych rur, klatki schodowej lub starej opony.

1. Materiały
Do urządzania wnętrz w stylu industrialnym należy wybierać surowe materiały, które kojarzą się z fabrycznymi przestrzeniami. Idealne będą cegły wyeksponowane na ścianie lub surowe betonowe elementy. Doskonale sprawdzą się metalowe rury i profile, które można wykorzystać do stworzenia regałów czy szafek. Naturalne tkaniny, takie jak wełna, skóry, bawełna i liny, uzupełnią surowe, otwarte pomieszczenia i dodadzą do nich ciepła. W tym stylu dobrym uzupełnieniem będą drewniane dodatki.