Wiele młodych osób zaczynając swoje dorosłe życie, mieszka w niewielkim mieszkaniu lub kawalerce. Kawalerka to najmniejszy rodzaj zabudowy mieszkalnej w bloku. Kawalerka to kuchnia salon i jadalnia w jednym. Warto widzieć jak zaplanować taką przestrzeń, aby zapewnić sobie komfortowe warunki mieszkalne.

 

Kuchnia w kawalerce to miejsca do przyrządzania posiłków, jednak w tak małym mieszkaniu, warto liczy się każdy centymetr powierzchni użytkowej. W części kuchennej warto wybierać szafki kuchenne w kolorze białym najlepiej pod sam sufit, dobrym pomysłem są meble z wysokim połyskiem bez uchwytów, standardowa drewniana zabudowa w kuchni, może być przytłaczająca w kawalerce. Aby móc oddzielić cześć kuchenna od salonu warto postawić na granicy tych stref stół i krzesła, dobrym pomysłem będą składane krzesła lub inną propozycją może być wysoki blat z Hookerami. Do połączenia części dziennej z sypialnią warto wybrać rozkładaną sofę. Na rynku możemy znaleźć rozkładane sofy z materacem. Jest to świetne rozwiązanie, które w dzień zapewni nam miejsce na relaks przed tv, a wieczorem kanapa staje się komfortowym miejscem do odpoczynku i spania. Aby optyczne powiększyć powierzchnie w niewielkim mieszkaniu, warto wybrać szafę z lustrem, zapewni ona również sporo miejsca do przechowywania.

Konsekwencja działania

Kawalerka to niewielkie mieszkania, które ceni sobie spójność w aranżacji wnętrz. Na tak małej powierzchnie nie ma miejsca na chaos, niezdecydowania. W tego typu pomieszczeniu musimy zrezygnować z intensywnych kolorów i wzorów, lepszym wyborem są pastelowe, jasne kolory ścian i dodatków. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie każdej strefy w kawalerce. Niektóre elementy dekoracyjne mogą pełnić kilka funkcji.np. rozkładany stolik z szufladą, pufa z miejscem do przechowywania. W małych pomieszczeniach należy zrezygnować z dodatkowej oprawy okien za pomocą zasłon, ponieważ mogą zabrać zbyt dużo światła, warto postawić na same rolety lub delikatne firanki bez zbędnych ozdób.