W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca uwagę na styl swojego otoczenia, zarówno miejsca zamieszkania, jak i pracy czy nawet przestrzeni publicznej. Doskonale wpisującym się w trendy jest styl vintage, czyli styl „z przeszłości”. Jest to moda na małym zresztą odrodzenie kultury, która w ostatnich latach przyciągnęła uwagę fanów stylu retro, ale również tych, którzy preferują tradycyjne podejście do aranżowania wnętrz. W tym artykule przedstawimy, jakie elementy charakterystyczne dla stylu vintage można wprowadzić do wnętrz własnego domu.

1. Co to jest styl vintage?

Styl vintage to styl, który składa się z elementów z przeszłości. W zależności od okresu, na jaki się zdecydujemy, nasze wnętrza będą nawiązywały do różnych stylów. Najpopularniejsze są lata 50. i 60. XX wieku – okres, w którym panował klimat retro. Jednym z powodów popularności tego stylu jest fakt, że wnętrza w takim stylu są bardzo przytulne, a jednocześnie stylowe, a więc idealne dla osób, które w swoim domu chcą czuć się swobodnie i cieszyć się estetyką każdego detailu.

1. Charakterystyczne elementy stylu vintage

Wyraźne barwy to jeden z kluczowych elementów stylu vintage. Delikatne w odcieniu żółte lub beżowe ściany, stonowane szarości lub młodzieńcze niebieskości, a nawet pomarańczowe skrzypce, to wszystko dobrze pasuje do mebli, dodatków i wyposażenia, które są nieźle przetworzone. Elektroniczne kółka gramofonów, lampki kinkietowe o industrialnym designie, krzesła klasyczne i z jasnym wykończeniem, to elementy radiowe, które wprowadzą nasze wnętrza w klimat stylu vintage. Kaligraficzne napisy lub inspirujące sentencje na ścianach niemal zawsze umieszczane są w różnych, lecz subtelnie umieszczonych miejscach. Wszystkie dodatki i wyposażenie, z których składa się styl vintage, muszą być w kolorach, które idealne do utrzymania klimatu dojrzałej elegancji, niemal pozbawionej naładowania emocjonalnego, a charakteryzującej się przede wszystkim klasyczną prostotą.

1. Jak wprowadzić styl vintage do wnętrza swojego domu?

Po pierwsze, należy zdecydować na jaki okres chcemy się zdecydować. Styl vintage to styl, który składa się z różnych okresów, dlatego warto wybrać jeden i przystosować do niego całość. Na pewno warto zwrócić uwagę na wyposażenie, na przykład drewniane meble w jasnych odcieniach, rabatki z drewna o naturalnej kolorystyce lub klasyczne stoliki kawowe z metalowymi nogami. Pokój nad wyraz ożywić można za pomocą kolorystycznych akcentów, np. zdjęć w starych oprawach, starodawnych ramkach na lustro czy ciemnych, przyciemnionych narzutach. W końcu dobrze odnaleźć wyjątkowe elementy, na przykład starodawne telewizory lub meble z lat 50. XX wieku. Nie wszystko musi być regularne i dostępne bezpośrednio z półki w sklepie. Wśród wyposażenia w stylu vintage ceni się w końcu klimat unikatowości i oryginalności.

1. Styl vintage – idealny na romantyczny wieczór

To nie tylko klasyczne wyposażenie i meble. To także świece, które idealnie wpisują w romantyczny klimat klasyki – staranne uplecione i przyciemnione, ale i szykowne, porcelanowe kubki na ciepłą herbatę, a także, przede wszystkim wymarwię wioski, które wydana na długie wieczory, wprowadzą nas w klimat vintage. Na narzutach ciepłych koców możemy zaprzyjaźnić książkę z lat 30. lub spróbować grać w gry planszowe, które będą idealnie oddawać klimat tamtych czasów.

1. Podsumowanie

Styl vintage to styl, który może przypominać dawne lata, ale jednocześnie w prosty sposób przywrócić nam spokój i harmonię. To styl, który umiejętnie połączyć można ze stylami współczesnymi – w końcu vintage jest bardzo dobrze odbierany przez młodzież, którzy pokolenia spragnione są prostego, charakterystycznego designu. Warto zadbać o to, by w naszym domu pojawiły się elementy stylu vintage, np. drewniane meble w naturalnych kolorach, klasyczne akcesoria i starodawne pomysły. Dzięki temu poczujemy się jakbyśmy przenieśli się w czasie, ale jednocześnie, w dosyć wytrawnym i znormalizowanym w bieżących klimatach wnętrzu.