Ogrzewanie podłogowe polega na tym, że cała powierzchnia posadzki staje się grzejnikiem, dlatego podłogę najlepiej wykańczać materiałami, które dobrze przewodzą ciepło, drewno posiada gorszą przenikalność cieplną niż materiały tradycyjne materiały podłogowe. Jest ono kurczliwe, przez co na skutek zmian temperatury zmienia swoją objętość. Z tego powodu deska ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdzi się w budynkach z małym zapotrzebowaniem na ciepło, dobrze izolowanych.

 

Zapewnienie dobrej izolacji w budynku powoduje, że instalacja nie musi pracować z całą mocą. Ryzykowane jest układanie desek drewnianych na ogrzewaniu podłogowym, gdzie nie ma pewności co do izolacji budynku. Deski możemy układać na podłogę, która jest ogrzewana za pomocą wody w kotle sterowanym. Automatyczne sterowanie kotła daje możliwość zabezpieczenia drewnianej podłogi przed zbyt wysoką temperaturą. Najbardziej niebezpiecznym ogrzewaniem dla drewnianych desek jest ogrzewanie wodą, która czerpie ciepło z pompy ciepła. Jeśli na podłodze znajdują się naturalne drewno podłogę,możemy pogrzać do 27 stopni, wyższa temperatura powoduje dyskomfort. Przed zamontowaniem drewnianej podłogi w pomieszczeniu, warto sprawdzić, do jakiej temperatury maksymalnie można podgrzać posadzkę.

Jaki rodzaj drewna na ogrzewanie podłogowe wybrać

Im drewno posiada większą twardość, tym lepiej sprawdzi się na posadzce, gdzie umieszczone ogrzewanie podłogowe. Kurczliwość drewna zwiąże się z barwą drewna. Jasne gatunki drzew takie jak np. Klon, brzoza, buk posiadają większy współczynnik kurczliwości. Drewno najlepiej przewodzi drewno wzdłuż słoi. Przy ogrzewaniu podpodłogowym dobrym rozwiązaniem jest podłoga wykonana z technologii trójwarstwowej. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu. Są dwa rodzaju ogrzewani podłogowego: elektryczne, wodne. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty tradycyjnego ogrzewania, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Temperatura pozyskana z takiego ogrzewania jest zbliżona do temperatury ludzkiego ciała. Podczas budowy domu musimy zadbać o odpowiednią ilość wylewki, wypełnienie izolacyjne. Wykorzystanie tego rodzaju ogrzewania powoduje brak konieczności instalacji tradycyjnych grzejników.