Wnętrza w stylu retro: powrót do przeszłości z nutką nostalgii

Powrót do przeszłości w aranżacji wnętrz
Styl retro w dzisiejszych czasach
Co charakteryzuje styl retro?
Jak urządzić wnętrze w stylu retro?
Wyposażenie wnętrza w stylu retro – co wybrać?

Powrót do przeszłości w aranżacji wnętrz

Chcielibyście przenieść się do lat 60. lub 70. za pośrednictwem swojego wnętrza? Taki styl, oparty na wspomnieniach z przeszłości, w dzisiejszych czasach jest wciąż bardzo modny. Odniesienie do stylu retro sprawia, że wnętrze zyskuje niepowtarzalny klimat i wyjątkową atmosferę. Niektóre osoby zabierają się do urządzania mieszkań w stylu retro dzięki sentymentowi do pewnych przedmiotów, które pozostawały w rodzinie lub też które po prostu uwielbiają. Dlaczego nie dać więc upust swoim marzeniom i stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym będzie można odpocząć od zgiełku współczesnego świata?

Styl retro w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach styl retro wraca do łask i designerzy wnętrz oraz producenci mebli i akcesoriów wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Wiele sklepów i galerii oferuje różnego rodzaju dekoracje retro, które pomogą w stworzeniu wyjątkowego klimatu w naszym domu. Jednak aby stworzyć wnętrze w stylu retro, trzeba wiedzieć, na czym polega dokładnie taki styl, a co najważniejsze, skąd czerpać inspiracje.

Co charakteryzuje styl retro?

Styl retro, również określany jako styl vintage, charakteryzuje się przede wszystkim upamiętnieniem modowych trendów i przedmiotów z przeszłości. Jest to styl, który w swojej aranżacji stosuje elementy z lat 20., 30., 40., 50., 60. i 70. XX wieku. Wnętrze w takim stylu często nawiązuje do lat poprzedniego stulecia i uwypukla starszyczą estetykę w nowoczesnym spojrzeniu.

Jak urządzić wnętrze w stylu retro?

Urządzanie wnętrz w stylu retro to proces, który wymaga cierpliwości i dokładnego planowania. Przede wszystkim, warto zastanowić się nad wystrojem ścian i podłóg, a także mebli i dodatków dekoracyjnych. W tym celu najlepiej jest skonsultować się z osobą, która ma doświadczenie w projektowaniu wnętrz oraz kojarzy się z takim stylem. Warto pamiętać, że wnętrze w stylu retro wiąże się z wykorzystaniem starych materiałów, takich jak skóra i drewno, które w powiązaniu ze współczesnym designem nabierają niezwykłej wartości estetycznej.

Wyposażenie wnętrza w stylu retro – co wybrać?

Nie da się ukryć, że urządzanie wnętrza w stylu retro to czasochłonne zadanie i wymaga dobrego przygotowania. Warto jednak skorzystać z różnych sojuszy i wybrać odpowiednie meble, takie jak m.in. wypoczynki, stoły kawowe, ławki, szafki, regały, krzesła, etc. Wszystko to musi spójnie ze sobą współgrać. Wspomnijmy przy tym, że w stylu retro należy kierować się zasadą “mniej znaczy więcej”, w związku z tym stosujemy mało, ale przemyślanych dodatków dekoracyjnych. To ciągłe granie we wnętrzu na przeciwieństwach, które nierzadko dostaje się w połączeniu z ciekawym kolorem ścian, a także z kolorami mebli i dodatków. Wszystkie te elementy tworzą płynny wystrój przestrzeni, który wyróżnia się swoją oryginalnością i estetyką.