Minimalistyczne wnętrza z dodatkami sztuki

Minimalizm w aranżacji wnętrz to trend, który cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu – prostota i funkcjonalność połączone ze stylem i elegancją sprawiają, że w takim otoczeniu czujemy się spokojnie i swobodnie. Jednak, aby wnętrze w minimalistycznym stylu nie było nudne i szare, warto wkomponować w nie sztukę. Abstrakcyjne dzieła na ścianach to idealny sposób na podkreślenie czystych linii i form, a jednocześnie dodać nieco charakteru i ciepła pomieszczeniu.

Czysta forma w minimalistycznych wnętrzach

Minimalizm oznacza nade wszystko prostotę i minimalizm. To styl, który czerpie ze sztuki lat 60. i 70., kiedy to w architekturze i designie zapanowała moda na proste kształty i podstawowe barwy. W otoczeniu w minimalistycznym stylu królują głównie biel i szarość, które sprawiają, że wnętrze wydaje się przestronne i eleganckie. Charakterystyczne dla stylu minimalizmu są też przede wszystkim proste kształty np.: kwadraty, prostokąty lub koła, ale także linie pionowe i poziome.

Minimalizm w sztuce

Minimalizm to nie tylko styl w architekturze i designie, ale również nurt w sztuce. W tym przypadku minimalizm oznacza uproszczenie do minimum formy i całą uwagę koncentruje na fakturze i kolorze. Takie dzieła różnią się znacznie od obrazów i rzeźb, które do tej pory znałyśmy. W minimalistycznej sztuce istotna jest przede wszystkim pustka, która ma być dla odbiorcy wykorzystaniem przestrzeni.

Minimalizm w sztuce dziejowej

Historia sztuki zna już ruchy, w których mocno podkreślał się minimalizm i po prostym kształcie. Najsłynniejszymi artystami w tym stylu byli m.in. Kazimierz Malewicz oraz Piet Mondrian. Obaj tworzenie dzieła opierali na prostych liniach i kolorach takich jak czerwień, niebieski i żółty. To właśnie z dzieł tych artystów czerpiemy inspiracje do projektowania minimalistycznych wnętrz z dodatkami sztuki.

Minimalizm w naszych wnętrzach

Dodatki w minimalistycznym stylu to przede wszystkim barwy, które są mocno stonowane. Biel, szarość, czerń to podstawowe barwy które dominują, ale do wyboru mamy także beż czy brąz. Następnie pojawia się meble, które przy takim stylu są bardziej skromne – stosujemy przede wszystkim proste kształty, a ozdobne elementy oddalamy na dalszy plan. Jeśli chodzi o dodatki, powinniśmy je wybierać ostrożnie, tak aby wpasowywały się w minimalistyczny styl. Może to być mało zdobny dywan czy lampa.

Podsumowanie

Minimalizm w aranżacji wnętrz to styl, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czysta forma i proste kształty otwierają nowe możliwości aranżacyjne, ponieważ w takim otoczeniu wszystko wydaje się po prostu bardziej stylowe. Jednak, aby minimalistyczne wnętrze nie było jednoznacznie chłodne i monotematyczne, warto było wkomponować w nie sztukę. Abstrakcyjne dzieła na ścianach to idealny sposób na podkreślenie czystych linii i form, a jednocześnie dodać nieco charakteru i ciepła pomieszczeniu.