Wnętrza inspirowane podróżami: przeniesienie świata do własnego domu

Podróżowanie to dla wielu z nas pasja, a odwiedzane przez nas miejsca pozostają w naszej pamięci na długi czas. Chcąc przenieść te piękne wrażenia do naszego własnego domu, możemy wykorzystać inspiracje, jakie niesie za sobą świat. W tym artykule przedstawimy, jakie są trendy w urządzaniu wnętrz zainspirowanych podróżami oraz jak za ich pomocą odmienić swoje mieszkanie.

1. Inspiracje egzotycznymi kulturami

Podczas podróży często mamy okazję zetknąć się z różnymi kulturami, które wpływają na nasz sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Dlatego też inspiracje tymi kulturami warto wykorzystać w naszych wnętrzach. Wśród najpopularniejszych kierunków są:

– Wnętrza w stylu azjatyckim – z charakterystycznymi elementami jak lampiony, bambusowe rury czy miniaturowe fontanny,
– Wnętrza w stylu orientalnym – z dekoracjami w stylu arabskim, czerwonymi dywanami, a także z dodatkami jak małe stoliki i pufy, które stwarzają klimat wschodniej baśni.

1. Urządzanie wnętrz w klimacie tropikalnym

Podczas wakacji na plaży, w towarzystwie palmy, oceanu i egzotycznych kwiatów, łatwo poczuć się zrelaksowanym i wolnym od zmartwień. Dlatego też wiele osób decyduje się na urządzenie swojego mieszkania w klimacie tropikalnym. W takim wnętrzu ważną rolę odgrywają delikatne, pastelowe kolory, a także dekoracje z liśćmi palmy, ananasami i innymi tropikalnymi roślinami. Meble mogą być w jasnych kolorach, a drewniane dodatki, jak np. małe stołki czy ramki, pochodzące z miejscowych rynek, dodają przestrzeni ciepła i charakteru.

1. Wprowadzenie metalicznych elementów

Wprowadzenie do wnętrza metalicznych elementów, takich jak mosiądz, złoto czy miedź, nadaje pomieszczeniu elegancji i nowoczesności. Wyróżniającym się stylem jest na przykład wnętrze inspirowane Afryką, gdzie wykorzystuje się różne odcienie metalicznych dodatków, jak choćby mosiężne figury zwierząt. Podobny efekt uzyskuje się wykorzystując dodatkowe elementy takie jak dekoracyjne kule, czy płaskie talerze z motywami zwierzęcymi, które wyostrzają wyjątkowe piękno mebli i dodatków.

1. Urządzanie wnętrz w stylu vintage

Chcąc przenieść do mieszkania klimat z dalekich podróży, warto skorzystać z motywów i wzorów retro, które zachowane są w stylu vintage. W takim wnętrzu kolorystyka zdominowana jest przez beże, szarości czy brązy, a meble są w ciepłych kolorach drewna i wykończone w stylu rustykalnym. Do tego dodaje się elementy w kolorowych wzorach, jak choćby poduszki w kontrastujących barwach czy kilimy w kwiatowe wzory.

1. Wnętrza inspirowane podróżą w czasie

W stylu mody jest urządzanie mieszkania inspirowanego konkretnym okresem w dziejach. Przywołując w ten sposób stare czasy i place narodowe można stworzyć wyjątkowe klimaty i atmosferę. Ograniczenie kolorów do jednego koloru lub zestawu podobnych kolorów doda interesującego charakteru, tak jak wykorzystanie cegły na ścianie oraz rustykalne, drewniane meble wprowadzą wrażenie, jakby podróżowaliśmy w czasie.

Mieszkanie może być fantastyczne źródło inspiracji, kiedy tylko patrzymy na nie trochę szerzej… I nade wszystko, inspiracje tego typu to fantastyczny sposób na to, by uwiecznić to, co znajduje się poza granicami naszego codziennego życia.