Minimalistyczne wnętrza są obecnie bardzo popularnym trendem w projektowaniu mieszkań oraz domów. Ich cechą charakterystyczną jest prostota i funkcjonalność, które zawsze idą w parze z elegancją i stylowym designem. W ostatnich latach jednak zaczyna się pojawiać nowy nurt projektowania wnętrz, który łączy minimalistyczną formę z wyrazistymi barwami i akcentami. Jakie są zalety takiego połączenia? Czym kierować się, aby takie wnętrze wyglądało harmonijnie i spójnie? Sprawdźmy!

1. Minimalizm a wyraziste kolory – czy to jest dobry pomysł?

Z jednej strony, wyraziste kolory w minimalistycznym wnętrzu wprowadzają do naszego życia dużo pozytywnej energii i radości. Z drugiej strony, ważne jest, aby nie przesadzić z ich ilością i umiejętnie je dobrać, aby nie wnosiły do naszego pomieszczenia chaosu i nieporządku. Łączenie minimalistycznej formy z intensywnymi barwami może być trudne, ale również bardzo efektowne, jeśli potrafimy to dobrze zrobić.

1. Czystość formy w minimalistycznym wnętrzu

Jedną z podstaw projektowania minimalistycznego wnętrza jest wyeliminowanie z niego wszelkich zbędnych elementów i ozdób. W takim pomieszczeniu liczą się geometryczne kształty i proporcje. Minimalistyczna forma sprawia, że przestrzeń staje się bardziej uporządkowana i harmonijna. Dlatego warto podkreślać ją poprzez dobór minimalistycznych mebli i dodatków.

1. Akcenty kolorystyczne – jak je dobrać?

Aby energiczne barwy niezbyt rzucały się w oczy, warto stosować je tylko w niektórych miejscach, na przykład na jednej ścianie, a resztę pomieszczenia utrzymać w stonowanych barwach. Dobrym sposobem jest również zastosowanie komplementarnych zestawień kolorów. Na przykład, niebieski zestawiony z pomarańczowym naprawdę dobrze ze sobą współgra i wnosi do wnętrza dużo pikanterii. Oczywiście, w takim przypadku należy zachować umiar i zastosować minimalną ilość dodatków w kontrastowych kolorach.

1. Meble w minimalistycznym stylu

W minimalistycznych wnętrzach meble powinny być proste i funkcjonalne. Łatwość ich użytkowania jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie w takim wnętrzu meble są podstawą. Wybierając wyposażenie, należy kierować się minimalizmem i geometrycznymi kształtami, a także prostymi liniami i fakturami. Tego rodzaju meble idealnie wpisują się w nowoczesny styl, którym kieruje się minimalistyczny design.

1. Dodatki w minimalistycznym stylu

W minimalistycznym stylu bardzo ważne są dodatki, które nadają naszemu wnętrzu indywidualnego charakteru i stylu. Należy jednak pamiętać o umiarze i dobierać je zgodnie z koncepcją pomieszczenia i jego przeznaczeniem. W minimalistycznym stylu zdecydowanie warto postawić na klasyczne dekoracje, takie jak np. obrazy, lustra, rośliny czy minimalistyczne zegary. Ważne jest, aby były one w umiarkowanych ilościach i dobrze zgrane z całością.

Podsumowując, minimalistyczne wnętrza z wyrazistymi akcentami to obecnie bardzo modny trend. Aby pomieszczenia były wizualnie atrakcyjne i harmonijnie, należy łączyć prostotę formy z ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi. Minimalizm i funkcjonalność są w takim przypadku podstawą, natomiast wybierając meble i dekoracje, warto kierować się zasadami dobrego Designu. Ostatecznie zadbajmy o równowagę, aby nasz Dom był idealnym miejscem do królowania harmonii i spokoju.