Projektując nasz wymarzony dom, często myślimy również o wykonaniu tarasu, który pełnić będzie różnorodne funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe. Projekt tarasu możemy zlecić architektom lub osobom zajmującym się wystrojem wnętrz. Wówczas zyskujemy pewność, że nasz taras zostanie urządzony w profesjonalny sposób i spełni wzzystkie nasze oczekiwania. Wybudowanie i wykończenie tarasu można zlecić fachowcom – firmie budowlanej czy wykończeniowej, która wszystkie prace wykona za nas. Miłośników samodzielnego majsterkowania z pewnością ucieszy fakt, że piękny taras mogą stworzyć samodzielnie. Na rynku istnieją kompleksowe systemy tarasowe, które możemy zamontować samodzielnie. To prostsze niż myślisz.
Możliwe rozwiązania
Taras do samodzielnego montażu może być wykonany z różnych materiałów na przykład takich jak kompozyty włókien bambusowych i polimerów. Zaletą tego typu systemu jest innowacja i bardzo prosty sposób montażu. To sprawia, że taki system tarasowy może zamontować w zasadzie każdy i to bez pomocy specjalistów. Do samodzielnego montażu będziemy potrzebować sprzętów, które wykorzystujemy przy obróbce drewna: pomocne będą zatem wiertarka, wkrętarka, piła z drobnymi zębami, miara, poziomica, młotek czy wyrzynarka. Planując budowę tarasu, musimy odpowiednio go zaprojektować oraz zastanowić się nad właściwym miejscem: możemy wybrać miejsce nasłonecznione lub bardziej zacienione, w zależności od osobistych preferencji. Gdy już wszystko mamy przygotowane, możemy przystąpić do montażu naszego systemu tarasowego.
Montaż tarasu
Jak wygląda taras do samodzielnego montażu? Budowę rozpoczynamy od przytwierdzenia legarów. Rozkładamy je równomiernie na całej powierzchni montażowej tak, żeby przylegały do podłoża. Legary możemy zastąpić elementami stalowymi, drewnianymi bądź z aluminium ale tylko wówczas gdy będziemy pracować na już istniejącej konstrukcji. Legary przytwierdzamy kotwami, kołkami rozporowymi albo wkrętami. Bardzo ważne są dobre łączenia – gwarantują one trwałość naszego tarasu. Na legarach mocujemy klipy łączące i przywiercamy do nich wkręty ze stali nierdzewnej. Stosujemy tutaj zasadę: jeden klip na jedną belkę.
Kolejnym krokiem będzie montaż desek. Musimy zwrócić uwagę na kierunek ułożenia ryfli i na to, żeby wszystkie deski były rozmieszczone w tym samym kierunku. Następnie składamy deski: łączenie desek wykonujemy na przemian z co najmniej 50-centymetrowym przesunięciem. Następnie spinamy deski za pomocą klipów łączących. Przykręcamy je do płaskiego podłoża.
Ostatnim etapem jest wykończenie naszego tarasu. Montujemy listwy wykończeniowe lub zaślepki końcowe. Chcąc zamontować listwy używamy śrub ze stali nierdzewnej.
Na koniec odpowiednio zabezpieczamy deski przed wilgocią i innymi czynnikami niesprzyjającymi. Jeżeli w czasie montażu pojawiły się plamy, usuwamy je szybko tak, żeby nie wniknęły w strukturę materiału.
Najnowsze komentarze