Wnętrza industrialne: surowość i oryginalność w jednym

Chyba każdy z nas ma swoje upodobania i preferencje w kwestii wystroju wnętrz własnego mieszkania. Jednym z popularnych trendów, który zyskał szerokie grono zwolenników, są wnętrza industrialne. Charakteryzuje je surowość, minimalizm i oryginalność, a przy tym jest to styl bezpretensjonalny, niewymagający zbyt wielu ozdób i dekoracji.

1. Surowość jako fundament stylu
Wnętrza industrialne wyróżniają się surowością i minimalizmem. Cechuje je brak wygładzonych powierzchni, nienaganne gładzie, geometryczne wzory i dekoracje. Industrialny styl to przede wszystkim surowość konstrukcji, a także drzwi i okien, odkrytych przewodów, kolumn i ruchomych ścianek działowych. To właśnie one tworzą niezwykłe, niebanalne klimaty i wprowadzają do przestrzeni niepowtarzalny klimat.

1. Rzemieślniczy styl w aranżacji wnętrz
Charakterystyczne dla stylu industrialnego jest przywiązanie do rzemieślniczej pracy. Właśnie to wyróżnia projektowanie wnętrz w tym stylu od innych – wszystko musi zostać wykonane ręcznie i na miejscu, by nadać pomieszczeniu unikatowego charakteru. Łączenie różnych materiałów takich jak beton, drewno, stal i szkło sprawia, że projektowanie wnętrz w stylu industrialnym to przede wszystkim wirtuozeria rzemieślnicza.

1. Eklektyzm w aranżacji wnętrz
Industrialne wnętrza to także styl eklektyczny, gdzie mieszanie stylów, gatunków i kolorów jest mile widziane. Warto eksperymentować z różnymi elementami, im bardziej zróżnicowane, tym lepiej. Warto pamiętać, by zachować w tej konstrukcji odpowiedni balans, tak by całość była harmonijna.

1. Odpowiednie oświetlenie
Niezwykle ważne w projekcie przestrzeni industrialnej jest oświetlenie. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj metalowe, wiszące lampy, które wprost zapraszają do minimalizmu w wystroju. Ważne jednak, by przestrzeń była właściwie doświetlona i by oświetlenie nie było zbyt agresywne dla oka.

1. Zastosowanie zieleni jako elementu dekoracyjnego
Industrialne wnętrza to sporo surowych materiałów, konstrukcji, a pomieszczenia te są bardzo zimne. Jednym ze sposobów na zachowanie równowagi, jest zastosowanie zieleni jako dekoracji. Rośliny doniczkowe, kaktusy, kwiaty – wszelkie zielone elementy wydobywają z wnętrza ciepło, lekkość i przyjazność. Miejsca, gdzie w stylu industrialnym pojawia się roślinność to często donice, kwietniki, drut czy też drewniane stojaki.

Podsumowując, wnętrza industrialne to styl, który sprawdzi się w przypadku osób poszukujących minimalistycznej, a jednocześnie ciepłej i przytulnej przestrzeni. To wyjątkowy styl, charakterystyczny ze względu na surowość i oryginalność, a także mało wymagający w kwestii dekoracji. Projektowanie wnętrz w tej stylistyce to połączenie sztuki rzemieślniczej, minimalizmu i eklektyzmu, z którego można czerpać dużo satysfakcji i inspiracji.