Wnętrza w stylu retro z vintagem: powrót do przeszłości z rustykalnymi detalami

Retro i vintage to style, które cieszą się stale rosnącą popularnością w świecie designu. Z jednej strony odwołują się do przeszłości, z drugiej zaś wpisują się w nowoczesne trendy wnętrzarskie. Co więcej, wprowadzają do pomieszczeń niepowtarzalny charakter i przywołują magiczną atmosferę. W kolejnych akapitach dowiesz się więcej o stylu retro z vintagem i o tym, jakie elementy połączyć, aby osiągnąć rustykalny efekt.

1. Co to jest styl retro z vintagem?
Styl retro to dekoracyjny trend, który kojarzy się z latami 50., 60. i 70. XX wieku. Charakteryzuje się wyrazistymi wzorami, kolorami, ale też prostymi i geometrycznymi formami. Natomiast vintage – a więc stylizacje z lat 20. do 80. XX wieku – to subtelniejsza estetyka, oparta na stylowych dodatkach, starociach i efektach antyku. Kombinacja tych dwóch stylów tworzy efektowy kolaż, który powala na kolana.

1. Jakie materiały i kolory są charakterystyczne dla stylu retro z vintagem?
Styl retro i vintage to z jednej strony kwieciste tapety, dywaniki z frędzlami, bariery z kolorowymi rulonami, a z drugiej kojce z jarzeniówkami, zielone rolety i czerwone firanki. To angielski styl fascynujący szczegółami, który jednak z powodzeniem można urozmaicić przy użyciu rustykalnych materiałów takich jak drewno, beton, miedź, surowa stal, kamień i wełna. Do palety kolorów zwykle dodaje się czerwień, błękit, zieleń i oczywiście wiele odcieni brązu.

1. Jakie dodatki wpisywać w styl retro z vintagem?
Jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych stylu retro z vintagem są lampy i abażury. Najlepiej, jeśli są one stworzone z drewna lub metalu z wykorzystaniem antycznych motywów i stylizacji. Do takiej lampki jak ulać wpasują się meble tapicerowane, z drewna, wikliny lub rattanu. Kolorowe poduszki oraz zasłonki na pewno uzupełnią całość.

1. Jakie meble wybrać do mieszkania w stylu retro z vintagem?
Jeśli chodzi o meble, to warto wybrać te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub skóra. Zdecydowanie lepiej prezentują się one, gdy zostaną poddane odpowiedniej stylizacji w postaci stylowych form i dekoracji. Klasyczne fotele z miękkim obiciem, otwierana szafka z antyczną grafiką czy regał na wino to tylko kilka przykładów z jakimi ozdobami należy się połączyć.

1. Czym jest rustykalny efekt, który można osiągnąć w stylu retro z vintagem?
Rustykalny efekt to przede wszystkim proste wzornictwo, solidne materiały i naturalne elementy dekoracyjne. W stylu retro z vintagem warto postawić na okrzyczane meble i elementy dekoracyjne wykonane z prawdziwych elementów, takich jak stylowe świeczniki, drewniane ramki na zdjęcia lub detale oświetleniowe przy pomocy antycznych lamp i lampki naftowych. Taka mieszanka wprowadzi do wnętrza elegancki efekt uwodzącego niepowtarzalnego klimatu.